Školní rok 2012/2013
" Profese a řemesla"
je název dvouletého projektu, který pro žáky základních škol připravilo Okresní muzeum v České Lípě.Po dvacet měsíců, vždy první sobotu v měsíci, se budou žáci setkávat s představiteli různých zajímavých profesí a budou se moct zeptat na vše, co je zajímá, něco si vyzkoušet i podívat se na zajímavá místa. Máme za sebou již tři setkání. V lednu nás se svojí profesí seznámili archeologové českolipského muzea, v únoru nám hodně zajímavého prozradil entomolog a v březnu náš potěšilo setkání s geologem. A co nás čeká v dubnu? Profese "zoolog".Už teď se těšíme.






Než vyplníme přihlášky….
V letošním školním roce se rozhodovalo o svém dalším směřování v životě dvacet šest žáků, z toho dvaadvacet deváťáků a čtyři osmáci. Abychom jim v rozhodování co nejvíce pomohli, připravili jsme pro ně v průběhu školního roku řadu akcí. Již v září jsme uspořádali pro žáky a jejich rodiče již tradiční „Malou burzu škol“, na které přijalo pozvání třináct škol z Českolipska, Mladé Boleslavi a Děčína. O burzu byl velký zájem, zúčastnilo se jí třicet šest žáků a jejich rodičů. Společně jsme navštívili IPS ÚP v České Lípě, kde jsme se dozvěděli řadu důležitých informací, které bychom neměli opomenout při zodpovědné volbě budoucí školy, potažmo profese. V listopadu vedly naše kroky na SOŠ a SOU 28. Října, na které se již tradičně konala „Burza středních škol“, kterou pořádá PPP Česká Lípa ve spolupráci s ÚP Česká Lípa. Zde jsme měli možnost navštívit stánky škol, které na naší školní burze zastoupeny nebyly a získat další informace o možnostech studia. Tématu „volba povolání“ jsme se věnovali také v předmětu Člověk a svět práce. Seznamovali jsme se s možnostmi, které nám nabízí internet a navštívili jsme SPOŠ, Euroškolu, Obchodní akademii i SPŠ Havlíčkova. Měli jsme možnost setkat se s vedením těchto škol, zeptat se na věci, které nás zajímaly i prohlédnout si odborné učebny, či odborná pracoviště, na kterých se připravují jejich studenti. 25.ledna jsme se zúčastnili exkurze do Mladé Boleslavi. Navštívili jsme muzeum, kde jsme se seznámili s historií výroby automobilů tomto městě. Zaujaly nás historické exponáty i zajímavé sportovní vozy. Po prohlídce muzea jsme měli možnost navštívit prostory střední odborné školy a učiliště, ve kterém se připravují budoucí zaměstnanci podniku ŠKODA. Tam jsme se vydali hned po prohlídce školy. Navštívili jsme motorárnu a lisovnu. Bylo zajímavé vidět, jak vznikají auta, které každodenně potkáváme na našich silnicích. 5. února nás čekal sklářský workschop na SPŠ a SOU sklářském v Novém Boru. Zde jsme strávili celé dopoledne, rozděleni do malých skupin, ve kterých jsem procházeli různá pracoviště a seznamovali se teoreticky i prakticky se sklářskými profesemi. Domů jsme si odnášeli nejen zajímavé zkušenosti a dojmy, ale i vlastnoručně vyfoukané, vybroušené a namalované skleničky. Byl to opravdu pěkný závěr období, ve kterém jsme sbírali informace a zkušenosti, které nám snad pomůžou správně se rozhodnout. A teď už jen vyplnit přihlášky a připravit se na přijímací zkoušky.







Exkurze na SSoPŠ Česká Lípa
Dne 17. 12. 2012 jsme v rámci hodin ČaSP navštívili v pořadí již třetí školu našeho regionu. Pani ředitelka nás seznámila s filozofií školy a studijními obory. Žáci si pak prakticky vyzkoušeli jak vzniká měnový kurz a co to vlastně je. Na závěr jsme si prohlídli prostory školy, ze ktrých na nás dýchala předvánoční atmosféra.

Návštěva v Euroškole
10. 12. 2012 jsme společně navštívili první ze dvou soukromých škol, které sídlí v České Lípě. Měli jsme možnost prohlídnout si odborné učebny PC a cvičnou restauraci. Pani ředitelka pak seznámila žáky se studijními obory, s možnostmi uplatnění absolventů a taky akcemi, které škola pripravuje pro své studenty.

"Quo vadis" - burza středních škol
Dne 7. 11. 2012 jsme společně navštívili burzu středních škol, která se opět konala pod záštitou PPP v České Lípě v prostorách SOŠ a SOU 28. října v České Lípě. Žáci osmé a deváté třídy si zde prohlídli výstavní stánky středních škol nejen z českolipska, ale i z blízkého okolí. Byly zde již tradičně zastoupeny školy z Litoměřic, Děčína, Mladé Boleslavy, Ústí nad Labem, ale i z Mostu, Vodochod atd..Seznámili se s nabídkou studijních i učebních oborů pro školní rok 2013/2014, s možnostmi a podmínkami studia. Domů jsme se vraceli plni dojmů a informací. Teď již nezbývá, než se správně rozhodnout a vybrat tu pravou školu.
Malá burza středních škol
Tato akce se již tradičně uskutečí dne 4. 10. 2012 v prostorách školní jídelny. Pozvání byli zástupci středních škol z českolipska a okolí. Rodiče žáků z deváté a osmé třídy zde můžou mluvit se zástupci těchto škol a získat potřebné informace i materiály. Dále se zde mohou setkat s výchovnou poradkyní a získat cenné informace, týkající se rozmísťovacího řízení.





Školní rok 2011/2012
PROJEKT "PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ"
16. 11.2011
Naše škola je zapojena do projektu organizace Člověk v tísni "Příběhy bezpráví". Do škol jsou distribuovány filmy o lidských právech a jejich porušování v různých zemích a různých historických obdobích. Po promítnutém filmu následuje vždy beseda se žáky a reflexe dokumentu. Letos jsme vybrali dokument režiséra Pavla Křemena s názvem "Nikomu jsem neublížil." Je o praktikách komunistické tajné služby a o lidech, kteří se propůjčili k udávání svých spoluobčanů. Projekce a následné besedy se zůčastnili žáci VIII. a IX. třídy.
A jaké jsou názory žáků?
Soňa Pacholíková
Film bych ohodnotila velice kladně. Předtím jsem sice měla představu o komunistech, ale tenhle film a beseda mi to objasnily správně. Film byl dobře natočený a bylo zajímavé sledovat lidi, jak vypráví o době, ve které žili. Překvapuje mě, že byli komunisti něčeho takového schopní. Nejvíc mě zarazilo, že lidi v té době dokázali udávat své přátele a rodinu. Byl to možná trochu zdlouhavý film a některé části se mi zdály zbytečné. Beseda na toto téma se mi líbila, protože jsem se mohla na cokoliv zeptat. Některé věci byly objasňovány zábavným způsobem.


